V dňoch 30. 3. – 1. 4. 2026 sa 25 žiakov našej školy vydalo na zahraničnú exkurziu do Prahy, hlavného mesta Českej republiky. Čakali nás tri dni plné objavovania – od historických pamiatok cez šport až po moderné technológie a digitálne umenie. Exkurzia sa uskutočnila pod pedagogickým dozorom Mgr. Ivany Kubalovej a Mgr. Márie Muriňovej.
Jej cieľom bolo ukázať žiakom, že informatika a technológie nie sú len o sedení za počítačom, ale majú široké využitie v reálnom svete. Vďaka zážitkovému učeniu si žiaci mohli prepojiť poznatky zo školy s praktickými ukážkami a zároveň vidieť, ako sa technika vyvíjala v minulosti a kam smeruje dnes. Návštevy miest ako Národní technické múzeum alebo Lumia Gallery nás presvedčili, že technológie môžu byť aj zábavné, kreatívne a inšpiratívne.
30. marec – HISTÓRIA PRAHY A SILNÝ EMOTÍVNY ZÁŽITOK
Program prvého dňa sa začal prehliadkou exteriérov Pražského hradu. Zastavili sme sa na Hradčanskom námestí, odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na celé mesto. Obdivovali sme Katedrálu svätého Víta, Baziliku svätého Jiří aj Rožmberský palác. Následne sme zostúpili Zámeckými schodmi na Malú Stranu.
Počas prechádzky mestom sme si pripomenuli aj život a tvorbu spisovateľa Franza Kafku, ktorý je s Prahou úzko spätý. Zaujímavou atrakciou bola aj najužšia pražská ulička, široká len 50 centimetrov, kde pohyb chodcov riadi semafor – pre mnohých nezvyčajný, ale zábavný zážitok.
Podvečer sme navštívili výstavu Titanic v PVA Expo Letňany, ktorá v nás zanechala silný dojem. Na začiatku sme dostali „palubné lístky“ so skutočnými menami pasažierov, prostredníctvom ktorých sme sledovali ich osudy počas celej prehliadky. Postupne sme prešli jednotlivé časti lode – kajuty rôznych tried, strojovňu, videli autentické artefakty vyzdvihnuté z vraku aj verné rekonštrukcie interiérov.
Silným zážitkom bola miestnosť s replikou ľadovca, kde sme si mohli uvedomiť podmienky tragédie. Na záver sme sa dozvedeli, či náš „pasažier“ prežil alebo zahynul. Výstava bola nielen poučná, ale aj veľmi emotívna a pomohla nám lepšie pochopiť jednu z najznámejších námorných katastrof histórie.
Deň sme zakončili večernou prechádzkou centrom mesta.
31. marec – TECHNIKA, ŠPORT A DIGITÁLNE UMENIE
Druhý deň sme začali návštevou Národného technického múzea, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie technické múzeá v Českej republike. Prezreli sme si expozície venované doprave, priemyslu, fotografii či architektúre. Najväčší záujem vzbudila dopravná hala s historickými automobilmi, lietadlami, lokomotívami a motocyklami. V týchto priestoroch sme pochopili význam technológií v každodennom živote a zároveň sme získali ucelený pohľad na vývoj techniky od minulosti až po súčasnosť.
O 12:00 nás čakala prehliadka najväčšieho futbalového múzea v Česku, Slavia Museum spojená so Stadium Tour na štadióne Fortuna Arena. Zaujalo nás množstvom historických exponátov – videli sme dresy, trofeje aj predmety slávnych hráčov. Počas prehliadky štadióna sme sa dostali aj do šatní, tlačového centra či priamo na hraciu plochu, čo bol pre mnohých veľký zážitok.
Popoludní sme sa presunuli späť do centra mesta. Prešli sme si Malostranské námestie, Lennonovu stenu, Karlov most a navštívili sme aj Pražské jezuliatko. Následne sme pokračovali kráľovskou cestou až na Staromestské námestie, kde sme obdivovali známy Pražský orloj.
Večer patril moderným technológiám v podobe návštevy Lumia Gallery – interaktívnej galérie digitálneho umenia. Svetelné a audiovizuálne inštalácie reagovali na pohyb aj zvuk a vtiahli nás do sveta farieb, projekcií a vizuálnych efektov. Táto netradičná kombinácia technológie, umenia a kreativity nám ukázala nové možnosti digitálneho vyjadrenia.
1. apríl – ROZLÚČKA S MESTOM
Posledný deň exkurzie bol venovaný prechádzke mestom. Navštívili sme Lucernu, historický kultúrny komplex v centre mesta. Najviac nás zaujala ikonická socha Kôň dole hlavou od sochára Davida Černého, ktorá visí zo stropu a vytvára veľmi nezvyčajný a pôsobivý dojem.
Následne sme sa presunuli na Václavské námestie, kde sme si ešte raz vychutnali atmosféru mesta, pozreli obchody, kúpili suveníry a užili si veľkonočnú výzdobu, ktorá dodala Prahe jarnú náladu. Tento deň bol príjemným zakončením celej exkurzie.
Školská exkurzia do Prahy bola pre všetkých účastníkov veľkým prínosom a nezabudnuteľným zážitkom. Spoznali sme množstvo historických aj moderných miest, rozšírili si obzory v oblasti techniky a digitálnych technológií a odniesli si množstvo krásnych spomienok. Praha nás očarila svojou históriou, architektúrou aj jedinečnou atmosférou.
Na záver by sme radi poďakovali Mirovi z triedy II.E za tvorbu spomienkového videa z exkurzie. Svojím talentom a citom pre detail dokázal zachytiť najkrajšie momenty nášho pobytu v Prahe a vytvoriť tak milú spomienku, ku ktorej sa budeme radi vracať.